Zagrożenia związane |
w sieci |
||
w Internecie |
Wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem doprowadza w niedługim czasie do bólów krzyża, szyi. Do schorzeń dermatologicznych można zaliczyć: uczucie suchości skóry, świąd, pieczenie, ból.
Przesiadywanie przed monitorem wysyłającym dawki szkodliwego promieniowania, może ujemnie wpływać wzrok, a zła postawa na skrzywienie kręgosłupa.
Należy dbać o higienę pracy przy komputerze zapewnić bezpieczne warunki pracy, oświetlenie, uczyć prawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze,
uczyć relaksu i przekonywać do robienia przerw rekreacyjnych. Młodzież, która zbyt wiele czasu spędza w ciągu dnia przed komputerem,
nie ma czasu na aktywność fizyczną, kontakty z rówieśnikami i rodziną.
Dzieci korzystające zbyt często i długo z komputera i Internetu cechuje:
- zatracanie poczucia czasu,
- obojętność na życie, ożywianie tylko przy komputerze,
- trudność z koncentracją,
- zaniedbywanie obowiązków domowych i szkolnych,
- zauroczenie internetowym światem,
- rozkojarzenie, zaburzenia pamięci.
Przemoc, okrucieństwo wśród dzieci i młodzieży – to najczęściej dyskutowane problemy, z którymi borykają się rodzice, nauczyciele, wychowawcy. Wiele osób łączy zachowanie agresywne w rzeczywistości z aktami przemocy na ekranie komputerowym. Analizując gry można zauważyć, że emanują one niezwykłym okrucieństwem. Ukazując przemoc, zniszczenie, żeby grać i wygrać trzeba niszczyć i zabijać. W ten sposób kaleczona jest sfera emocjonalna młodego człowieka. Dzieci narażone są na łatwy kontakt z obrazami zła i przemocy. Dla zmniejszenia tych zagrożeń istotna rola przypada nauczycielom, którzy powinni uświadamiać rodzicom wpływ komputera na psychikę ich dzieci i wspólnie z rodzicami dbać o prawidłowy rozwój ich osobowości. Internet to przecież również źródło wiedzy, programów edukacyjnych i encyklopedii. Sensowne działanie to wskazanie dziecku jak korzystać z komputera, aby miało z niego pożytek a nie szkodę.
Źródło: http://zss-rawicz.pl/w_trosce.html